Aby skutecznie osłonić ściany i dach budynku przed zimnem, wiatrem i opadami, należy sięgnąć po kilka warstw ochronnych. Nie wystarczy sama ochrona przed utratą ciepła na zewnątrz w postaci termoizolacji przy pomocy granulatu celulozowego. Należy wziąć pod uwagę także parę wodną, która gromadzi się w naszych domach (kuchniach, łazienkach czy innych pomieszczeniach). Wilgoć zgromadzona w warstwie izolacji termicznej jest w stanie skutecznie obniżyć jej właściwości. W tym miejscu należy nadmienić że włókna celulozowe są bardzo odporne na utratę parametrów w wyniku zawilgocenia. Są w stanie przyjąć kilkakrotnie większą ilość wilgoci od np. wełny mineralnej nie tracąc swoich parametrów izolacyjności cieplnej. Aby zapobiec przenikaniu i gromadzeniu się wilgoci w warstwach izolacji termicznej należy stosować folie paroizolacyjne. Montuje się je po stronie wewnętrznej budynków. Ich zadaniem jest ograniczenie przenikania wilgoci zgromadzonej w budynku do wnętrza izolacji cieplnej.
Inną odmianą membran paroizolacyjnych jest mambrana paroizolacyjna aktywna. Materiał ten stosowany jest w przypadku konstrukcji warstwy przegrody która utrudnia migrację zgromadzonej wilgoci z przegrody na zewnątrz budynku. Sytuacja ta ma miejsce w przypadku pokrycia dachu papą termozgrzewalną, gontem lub płytami wodoodpornymi. Paroizolacja aktywna działa w dwie strony. Zapobiega przenikaniu wilgoci z pomieszczeń do warstw izolacji termicznej (np. w okresie zimowym) oraz umożliwia migrację wilgoci z przegrody do pomieszczeń budynku (w okresie letnim).
Membrany na ściany o właściwościach wysokoparoprzepuszczalnych (tzw. Wiatroizolacja) to podstawowy element zewnętrzny przegród. Odpowiadają za ochronę warstw izolacji cieplnej przed przenikaniem chłodnego powietrza w wyniku parcia wiatru oraz usuwanie nagromadzonej wilgoci i odprowadzanie jej na zewnątrz. Wszystkie warstwy są równie potrzebne, by skutecznie osłonić dom.
Warstwy wysokoparoprzepuszczalne THERMOFLOC chronią dach przed zacinającym deszczem. Zapobiegają przenikaniu wiatru do konstrukcji dachu lub ścian. Folie odznaczają się odpornością na promieniowanie ultrafioletowe, wytrzymałością na rozdarcie i otwartością dyfuzyjną. Materiały wysokoparoprzepuszczalne są zakładane pod poszyciem na tzw. zakładkę, mocując do krokwii przy pomocy łat.