Ocieplanie celulozą czy wełną? Wady i zalety materiałów izolacyjnych

Konstrukcja domu nastręcza bardzo wielu pytań i dylematów zarówno amatorom, jak profesjonalistom. Każdy z etapów budowy to nowe decyzje dotyczące wyboru techniki i materiałów. W grę wchodzą nie tylko takie aspekty jak efektywność zastosowanego rozwiązania, ale także czas przeznaczony na realizację prac, potrzebne środki pieniężne oraz trwałość. Wszak dom budujemy na kilkadziesiąt lat.

 

Jedną z ważniejszych kwestii do rozważenia przy tej okazji jest sposób izolacji ścian, elewacji, dachu i innych elementów budynku. Ocieplanie dachów i podłóg ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, w której narażeni jesteśmy na częste zmiany pogodowe i niekiedy bardzo mroźne zimy.

 

Skuteczne ocieplanie ścian, elewacji, dachów i podłóg. Ocieplając dach, ściany czy elewację, mamy kilka różnych rozwiązań do wyboru. W tym artykule omówimy wady i zalety dwóch z nich: włókien celulozowych i wełny mineralnej.

 

Włókna celulozowe

 

To bardzo skuteczny sposób izolacji podłóg, elewacji i innych powierzchni. Sposób aplikacji celulozy pozwala dotrzeć nawet do najbardziej ukrytych zakątków budynku, tworząc wyjątkowo szczelną i ciągłą strukturę. W ten sposób ocieplać możemy ściany szkieletowe, dachy oraz stropy i stropodachy.

 

Materiał izolacyjny THERMOFLOC produkowany jest z czystego i wysortowanego papieru gazetowego i w odróżnieniu do innych produktów celulozowych, które zawierają szkodliwy kwas borny, materiał ten jest z dodatkiem naturalnych surowców mineralnych w celu zakonserwowania i zapewnienia ochrony przeciwpożarowej. Izolacja z celulozy chroni nie tylko przed chłodem, ale także natężeniem hałasu, pleśnią, grzybami oraz gryzoniami i insektami. Celuloza doskonale radzi sobie z wilgocią która może pojawić się w izolacji. Za takim rozwiązaniem przemawia również krótki czas wykonywania warstwy izolacyjnej który dla domu jednorodzinnego ogranicza się zwykle do jednego dnia. Wady? Jej montaż możliwy jest tylko przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu.

 

Wełna mineralna

 

Podobnie jak celuloza, ten rodzaj surowca do ocieplania podłóg, ścian i elewacji charakteryzuje się wysokim poziomem izolacyjności. Wełna mineralna do dociepleń jest bardzo elastyczna, dzięki czemu sprawdzi się do wypełniania mniejszych przestrzeni. Niestety tworzy nieciągłą warstwę izolacyjną co wiążę się z możliwością powstawania mostków termicznych i przewiewów zimnego powietrza. Decydując się na jej montaż, dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalistów wyposażonych w odpowiedni sprzęt oraz wiedzę – cząsteczki materiału mogą działać drażniąco na skórę. Do jej wad zaliczamy również podatność na wilgoć, co znacząco wpływa na obniżenie właściwości termoizolacyjnych. Bardzo dużą wadą tego rozwiązania jest podatność na zagnieżdżanie się gryzoni w warstwie docieplenia

0
Feed

Zostaw komentarz